Приветствую Вас Гость | RSS

Суббота, 27.04.2024, 12:56:08

Меню сайта
Форма входа
Календарь новостей
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Поиск
Друзья сайта



Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Наш опрос
Враг для Украины
Всего ответов: 71

История


История
Середне


Середнє, с. м. т., положене на підгір'ї Вулканічних Карпат (Маковиці) між Ужгородом і Мукачевом на ріці Віолла. Середнє — осередок виноградництва; руїни замка з 13 століття.
Село Середнє за діючим адміністративним поділом відноситься до Ужгородського району, Закарпатської області. Розташоване воно на трасі М06 (Е50) за 22 кілометри від обласного центру, між Ужгородом та Мукачевом. Вдала назва – повністю відповідає розташуванню села відносно двох найкрупніших міст Закарпаття. Багато хто й пов’язує його назву з таким місцезнаходженням. Правда дехто пов’язує „середнє” розташування Середнього не відносно міст, а відносно центру долини в якій розташоване село. А ще існує давній переказ, що жителі села тричі переселялися з місця на місце поки не осіли там де й зараз живуть їх нащадки.
-Історія Місцевість була заселена ще в сиву давнину. Під час археологічних досліджень були виявлені предмети доби неоліту (IV тисячоліття до н.е.) та доби бронзи (ІІ тисячоліття до н.е.). Перша письмова згадка за „Історією міст та сіл Закарпатської області УРСР” відноситься до XIV ст. Замок в Середньому був побудований тамплієрами. Напівзруйнований, він зберігся до наших часів і поправу вважається однією з головних пам’яток Закарпаття.

В період середньовіччя тамплієри, які мали неабиякий підприємницький хист, „порішали питання” і отримали право на торгівлю солотвинською сіллю. Соляний шлях з Підкарпатських копалень в Європу проходив через Закарпаття. Тамплієри дуже добре вміли не тільки торгувати, а й захищати свої економічні інтереси. Вони швидко зводять вздовж всього соляного шляху низку укріплень, які використовувались як митні пости, а при потребі і як пункти дислокації невеликих військових гарнізонів, що оберігали той соляний шлях. Одне з таких укріплень збереглося в Середньому. Це характерна для Західної Європи ХІІІ століття оборонна споруда у вигляді башти донжону (башти останньої оборони). Такі башти були дозорними і не призначеними для тривалого проживання. Але якщо була необхідність, вони могли стати потужними пунктами оборони, бо мали добру зону огляду й з неї можна було вести круговий обстріл. Крім того такі башти мали кругову систему валів і ровів. Ці складові мав і Середнянський замок. До того ж перша лінія його валів, що влаштовувалась паралельно стінам башти була підсилена кам’яним муром з циліндричними наріжними баштами. Слідів від тих передових укріплень зараз майже не залишилось.
Цитата з „Замків Підкарпатської Руси”: „Середнянський замок утворює всього лиш одна чотирикутна могутня кам’яна башта-донжон (18,6м х 16,5м) – головна й найбільш характерна ланка романської середньовічної твердині, прообразом якої були давньоримські прикордонні сторожові вежі на Рейні та Дунаї. Спочатку донжон Середнянського замку був трьохярусним з балковим міжповерховим перекриттям. Кладка стін башти кам’яна бутова. Для більшої міцності кути башти з зовнішньої боку викладені кам’яними квадратами, а стіни з обох боків акуратно облицьовані відшліфованим каменем, що не тільки підсилювало міцність стін башти, але й значно пом’якшувало суворість споруди. Висота башти сягає 20м, а товщина стін – 2,6м. Вхід в башту-донжон з ціллю безпеки був розміщений на рівні другого ярусу по центру східної стіни. До нього вела з боку двору дерев’яна драбина, яка при необхідності (небезпеці) легко демонтувалась а то й спалювалась. Другий ярус утворювали три приміщення. В одному з них були сходи, які вели на третій ярус. Перекриття між другим і третім ярусами було плоске на дерев’яних балках. Стіни третього ярусу збереглися фрагментарно. З другого поверху ще одні білокам’яні сходи, фрагменти яких були виявлені під час недавніх археологічних робіт, вели на перший ярус. В першому ярусі було два приміщення – „східне” та „західне”, розміри яких 11,2 х 6 м. Посередині стіни, що розділяє приміщення й має товщину 1,3 м, пройма для дверей шириною 80 см. Неподалік „дверей” в підлозі „східного” приміщення видна яма, засипана камінням. Вірогідно тут був колодязь. ...” .

Замок тамплієрів був „міцним горішком” і повністю виконував свої функції, але тамплієрів „розкатав” Французький Людовик та інші європейські монархи, і їх Підкарпатські володіння прибирають до рук інші володарі. В 1312 році замком в Середньому заволоділи монахи ордену св.Павла. Вони вв’язалися в затяжні чвари за угорську корону. Після придушення королівської опозиції угорська корона конфісковала їх володіння й передала більш лояльним власникам. Завдяки благодатному клімату тут великого розвитку набуло виноградарство. Про це є письмова згадка датована 1417 роком. Кількість населення зростала, адже через Середнє проходив ще й торговий шлях Львів-Ужгород. В XV столітті Середньому надаються міські привілеї, а король Карл Роберт дарує містечко магнатам Другетам. Але інші магнати – Палочі, після довготривалого протистояння закріплюють Середнє за своїм родом. В 1526 році в битві під Могачем турки громлять угорське військо і разом з королем гине останній представник роду Палочі по чоловічій лінії. Середнє і замок переходять до роду Добо. Починається нова доба в історії села, пов’язана з родом Добо. Нові володарі зміцнюють замок і розвивають виноробство в Середньому. Син Іштвана Добо з компаньйонами, силами полонених турок розширює і поглиблюю винні підвали. Їх загальна протяжність сягає чотири кілометри. Про ті роботи зараз нагадує викарбувана на камні 550 років тому табличка, що знаходиться в підвалах, які використовує нині місцевий винзавод „Леанка”.
Поряд знаходиться свіжа табличка - деревяна дошка, на якій вирізаний переклад старого тексу: „Выдолблено стараниями знатных братьев наследников и владельцев замка в Среднем Франциска Стефана и Доминика Добо из Рускои. (Подвал) укрепили бойницами и рвом. Года Христового тысяча пятсот пятдесят седьм(ого)”. „Замки Підкарпатської Русі” пишуть: „На протязі XVII – XVIII ст. Середнянський замок ще не раз міняв своїх володарів в вирі безкінечних австро-турецьких та австро-угорських війн. В цих війнах замок поступово руйнувався, ремонтні роботи ніхто не проводив, оскільки архаїчно непривітна кам’яна громада вже не відповідала стилю життя дворян XVIII ст. Відчутного удару замку було нанесено під час антигабсбургського руху угорських дворян під керівництвом Ференца ІІ Ракоці в 1703-1711 роках, після чого замок більше не відновлювався.”
Після придушення повстання Ракоці, габсбургські війська влаштовували терор в Закарпатських селах, так як багато українських селян брало активну участь у тому повстанні на боці мадяр. Наслідком терору стало масове знелюднення сіл та містечок Закарпаття. В 1720 році в Середньому проживало лише 2 корінні родини, 19 родин переселенців та 11 родин дворян. Поступово Середнє поверталося до життя. В 1839 році в селі проживало вже 1578 чоловік, в 1891 році – 1861. В селі діяв монастир. Але так як і руїни замку вже не могли претендувати на статус могутньої фортеці, так і село Середнє вже не могло претендувати на статус міста. В 1919 році Середнє, як і все Закарпаття входить до складу Чехословаччини, в 1939 році – до складу Угорщини, а в 1944 до складу СРСР.
Населення 3 505
Поштовий індекс 89452
Адреса селищної ради 89452, смт.Середнє,вул.Закарпатська, 63
 













Бассейн реки Тиса - это уникальный уголок Европы с прекрасными горными и равнинными ландшафтами, целебным воздухом и многочисленными минеральными источниками.
Это также бесценный островок биоразнообразия. Здесь еще можно увидеть: более 280 видов водно-болотных растений;
Тысячи видов насекомых, в частности исчезающий усач: большого альпийского, бражников: мертвая голова и олеандрового, цикад: Исчезающие на сегодня рыбы: миногу карпатскую, лосося дунайского, стерлядь, хариуса, ялец-андругу закарпатского, пичкура дунайского; Внесенных в Красную книгу Украины амфибий, тритонов- карпатского и альпийского, саламандру пятнистую, лягушку быструю;
- редчайших земноводных; ескулаповый полоз, уж водяный, медянку;
- ценных и исчезающих видов птиц; баклан малого, аиста черного, сова волохатая.
- краснокнижные виды млекопитающих: выдру, норку европейскую, горностая.
Только с 1990 по 1996 год в Закарпатье было вырублено около 60 тысяч гектаров лесов, что составляет седьмую часть всего лесного фонда области. Этим было кардинально нарушено водорегулирующую и почвозащитную функцию лесов.

Публичная информация об исторических паводках в Закарпатье. Вот лишь некоторые доступные данные о разливе речки Тиса и ее притоков - Тересвы, Теребли, Реки, Боржавы, Латорицы, Ужа. Паводки этих рек зафиксированы в такие годы: 1779, 1791, 1826, 1839, 1847, 1864, 1878, 1888, 1902, 1909, 1933, 1947, 1949, 1953, 1957, 1959, 1964, 1967, 1969, 1972, 1980, 1981, 1992, 1993.
Причем, в довоенные времена только в 1902 и 1933 годах паводком было задано ощутимых материальных убытков.
Как свидетельствуют хронологи, более разрушающие паводки возникли с большей частотой с 1946 года. По словам профессора Василия Комендара, за сорок послевоенных годов в Карпатах перерублено почти 20 миллионов кубических метров древесины сверх научно обоснованных расчетных норм. Сверхмерные повоенные вырубки оставили глубокие рубцы на теле карпатских лесов: десятки тысяч гектаров незалесненных и запущенных площадей и горных речек, 5 миллионов кубометров ветровальной и буреломной древесины. Нет сомнения, что этот драматический период в истории карпатского леса, так или иначе, обозначился на формировании нынешних паводков в бассейнах рек.
источник газета "Старый замок" 15 марта 2001г.
Чехи инвестировали даже по нынешних масштабах огромные средства в развитие Подкарпатской Руси - нынешней Закарпатской области, провели широкомасштабную работу по укреплению берегов многих речек. Украина же вывела Закарпатье в мировую пятьерку регионов по величине материальных убытков от последствий природных катастроф, которых территория нынешнего Закарпатья не знала за все два тысячелетие, а возможно и за все свое существование.
газета "Карпатский евромост" №16 (20) 9.05.2002г.
Информация по мартовскому паводку 2001 года по отстройке жилья (на 2.06)
1. Подтоплено населенных пунктов 255
2. Количество подтопленных домов 33580
3. Уничтожено домов 1924
4. Повреждено домов 8879
5. Строятся 669
6. Введено в эксплуатацию 35
7. Ремонтируются 1247
8. Изъявили желание купить 397
9. Куплено домов и квартир 56
10. Сума, компенсированная населению за уничтоженное имущество в соответствии с Программой 101 млн.грн.
11. Перечислено населению 18 млн.грн.
Ныне, видимо, единственный способ получить средства для развития рекреации с государственного бюджета- через образование национального природного парка, и это нам необходимо использовать. НПП не может возникнуть на месте, которое по своим природным характеристикам этого не заслуживает.
источник газета "Срибна земля" № 26 7 .07.2001 года. ""
Время стока воды

Название створа реки
в паводковый период
в меженный период
По речке Уж

Жорнава - В.Березный
310

В.Березный - Заричево
312

Заричево - Ужгород
416

Жорнава - Ужгород (госграница)
1143
По речке Латорица

Пидполозя - Свалява
413

Свалява - Мукачево
515

Мукачево - Чоп
3350

Пидполозя - Чоп (госграница)
1143
По речке Боржава

Довге - Шаланки
1525

Шаланки - Вары
1019

Довге - Вары
2845
По речке Тиса

Ясиня - Рахов
411

Рахов - Дилове
26

Дилове - В.Бычков
38

В.Бычков - Тячев
512

Тячев - Хуст
816

Хуст - Вилок
919

Вилок - Чоп
4472

Рахов - Чоп
71 (3 суток)144 (6 суток)
По речке Тересва

Усть-Чорна - Дубовое
28

Дубовое - Тересва
312

Усть-Чорна - Тересва
520
По речке Рика

Межгорье - Н.Быстрый
310

Н.Быстрый - Хуст
310

Межгорье - Хуст
620
Максимальные уровни воды за мартовский паводок 2001 год.
Река - населенный пунктмарт 2001 годНоябрь 1998 годаРазница между
max паводков 98, 2001 г.г.
Многолетние данныеРазница между max паводка 2001 года и данными за многолетие
H max, смразница Н, смсума осадков за дощH max, смразница Н, смсума осадков за дощH max, смДата
Тиса- Рахов575+429190500+302104+7550005.11.98+75
Тиса- В.Бычков623+568140552+41970+7159813.05.70+25
Тиса- Тячев749+755156726+64466+2372605.11.98+16
Тиса - Хуст528+510147490+36078+3849005.11.98+31
Тиса - Вилок686+85563660+74740+2669614.05.70-10
Тиса - Чоп1347+953481328+83644+19132808.11.98+19
Ч.Тиса - Ясиня396+270150400+257101- 446423.03.64-68
Б.Тиса - Луги175+161105147+12681+2826413.05.70-68
Косивська - Косивська Поляна315+275141276+192180+3927605.11.98-89
Тересва - Усть-Чорна382+340255363+296208+1936305.11.98+68
Тересва - Нересница319+400125305+37073+1434901.04.62-30
Мокранка - Р.Мокра310+307282312+252277-231205.11.98-2
Теребля - Колочава398+308201360+277175+3836005.11.98+38
Рика - Верхний Быстрый248+168128274+170137-2628122.07.80-33
Рика - Межгорье330+278184380+290207-5047814.12.57-148
Рика - Хуст600+364147620+33778-2068530.12.47-85
Боржава - Довге502+368164547+392108-4554705.11.98-45
Боржава - Шаланки870+65495890+63842-2089006.11.98-20
Иршава - Иршава210+21514630809.01.48-45
Латорица - Подполозье263+198110320+244109-5738814.12.57-125
Латорица - Свалява252+238157304+198109-5241601.03.67-164
Латорица - Мукачево580+35672687+45084-10768705.11.98-107
Латорица - Чоп750+49148746+27544+474606.11.98+4
Веча - Нелипино168+126157239+197109-7130814.12.57-140
Уж - Жорнава188+17263246+21868-5829614.12.57-108
Уж - В.Березный425+21744433+22749-852714.12.57-102
Уж - Заричево422+32972442+33173-2044629.01.79-24
Уж - Ужгород207+33942295+41845-8835017.11.92-143
Люта - Чорноголова149+14064275по РВВ-12627505.08.98-126
Турья - Турья Поляна270+14076348по РВВ-7834805.11.98-78
Турья - Симер260+22262320+27766-6033223.07.80-72